Vai manam dzīvniekam sāp?
Raksta saturs
Reizēm ir grūti saprast, vai dzīvniekam sāp un tas var būt sarežģīti, tādēļ ka dzīvnieki sāpes slēpj. Dzīvnieki nevar pateikt, ka viņiem sāp. Gadījumos, kad sāpes rada iekšējie orgāni, dzīvniekiem var būt izmainīta tikai uzvedība. Dzīvnieks, kas agrāk ir bijis mierīgs, var pēkšņi kļūt agresīvs vai izolēties. Ne vienmēr izmaiņas ir lielas, bet var būt mazas – un saimniekam būtu jāvērš uzmanība pat uz mazām izmaiņām uzvedībā.
Akūtas sāpes
Sāpes var būt akūtas jeb nesenas un hroniskas jeb ilgstošas. Akūtas sāpes parasti ir vieglāk lokalizējamas un rada vieglāk pamanāmas fiziskas reakcijas un uzvedības izmaiņas. Akūtu sāpju gadījumā dzīvnieks daudz vairāk izrāda tās vokalizējot (ņaudot vai smilkstot).
Hroniskas sāpes
Hroniskas sāpes saimniekam var būt grūtāk pamanāmas, jo tās veidojas pakāpeniski. Hroniskas sāpes var arī neradīt izteiktas izmaiņas dzīvnieka uzvedībā. Hronisku sāpju pazīmes var novērot arī periodiski, piemēram, tikai pārslodzes gadījumā. Hroniskas sāpes rada tādas izmaiņas kā artrīti (locītavu iekaisums) vai audzēji. Lai gan dzīvnieks sāpes var izteikti neizrādīt, ilgstoši just un izturē sāpes dzīvniekam ir grūti.
Kā pārliecināties vai manam dzīvniekam sāp?
Ja pamaniet, ka izmainās uzvedībā, ir jāpiesaka vizīte pie veterinārāŗsta. Uzvedība, kas saistīta ar sāpēm atšķirās katram dzīvniekam indiviudāli tā temperamenta dēļ un arī no sāpju lokalizācijas. Tas var izpausties dažādos veidos.
Kam ir jāpievērš uzmanība?
Izmaiņas uzvedībā, kā piemēram:
klibums vai nevēlēšanās kustēties
agresivitāte
apātija/vājums
sāpīgās vietas laizīšana vai graušana
pasliktinājusies ēstgriba
Neraksturīgas darbības, piemēram:
priekškāju laizīšana
pastiprinātas slāpes
nemiers naktī
bieža guļvietas maiņa, pārvietošanās apkārt (skraidīšana)
Gremošanas trakta saslimšanu gadījumā sāpes var izpausties kā:
staipīšanās
čāpstināšanās
Mutes dobuma sāpju gadījumā var novērot:
apgrūtināta košļāšana, rīšana, siekalošanās
Lai kādas būtu izmaiņas uzvedībā, ir jārēķinās, ka tas vienmēr var būt sāpju rezultātā. Lai novērtētu, vai Jūsu dzīvniekam ir nepieciešama ārstēšana, aizdomu gadījumā ir jāvēršas pie veterinārārsta.